Новини

Національна рада реформ підтримала пропозиції НБУ до проекту Закону України "Про валюту"

Банки Онлайн - banksonline.com.ua

Сьогодні в прес-релізі на сайті НБУ було розміщено інформацію щодо Закону України "Про валюту".

2 березня 2018 року Національна рада реформ підтримала для подання на розгляд Верховної Ради України пропозиції Національного банку до проекту Закону України "Про валюту" - єдиного рамкового законодавчого акта, що регулюватиме питання організації валютного регулювання та здійснення валютного нагляду.

Як зазначається в повідомленні, чинне валютне законодавство, побудоване навколо Декрету Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" від 1993 року, втратило ефективність і перетворилося на одну з перепон для припливу капіталу в Україну.

Скасування застарілого регулювання, заснованого на Декреті КМУ «Про систему валютного регулювання і валютногоконтролю» дасть НБУ можливість: дозволити українцям інвестувати за кордон без отримання індивідуальних ліцензій; подовжити для бізнесу граничний строк для розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів понад 180 днів; зняти неефективний адміністративний тиск на банки та їх клієнтів; зняти зайвий валютний контроль із дрібних операцій (наприклад, фінансовий моніторинг починається із 150 тис. грн.); скасувати/послабити санкції за порушення валютного регулювання (зараз штраф 100% від суми операції).

На переконання Національного банку, місце Декрету та низки пов’язаних нормативних актів має посісти Закон "Про валюту". Наявність єдиного рамкового закону про валютне регулювання зробить його прозорим, простим та зрозумілим для населення, бізнесу та банків, а Національному банку дасть можливість більш оперативно та ефективно реагувати на зміни стану платіжного балансу та кон'юнктури ринку.

Прийняття закону уможливить перехід України до нової - ліберальної, прозорої та сучасної – моделі валютного регулювання, запропонованої Національним банком.

Нова модель передбачає свободу проведення валютних операцій за принципом "дозволено все, що прямо не заборонено законом". Це означає, що будь-які валютні операції між резидентами і між резидентами та нерезидентами в іноземній та національній валюті зможуть здійснюватися без обмежень.

Режим вільного руху капіталу передбачає відсутність валютних обмежень, а отже не потребує валютного контролю як інструменту контролю за їх дотриманням. Натомість дотримання валютного законодавства в цілому покладається на валютний нагляд.

При вільному русі капіталу процедури повинні мати не дозвільний характер, як це відбувається досі, а повідомлювальний – для цілей статистики (розрахунку платіжного балансу тощо).

За ліберальної моделі валютного регулювання валютні обмеження можуть бути лише з метою подолання чи запобігання кризі та на короткий термін (не довше ніж шість місяців).

Такий підхід до валютного регулювання відповідає міжнародній практиці та євроінтеграційним намірам України. Згідно з Угодою про асоціацію з ЄС, з 2021 року Україна повинна почати переговори з ЄС щодо нових валютних правил. Україна взяла на себе зобов'язання, підписавши цю угоду, забезпечити вільний рух капіталу. Тому при роботі над законопроектом робоча група Національного банку за участі експертів, залучених Європейською комісією в рамках проекту EU-FINSTAR, враховувала Директиву Ради ЄС 88/361.

В подальшому законопроект, що отримав підтримку Національної ради реформ, буде внесений на розгляд до Верховної Ради України.

Відповідно до пропозицій Національного банку, після прийняття Закону "Про валюту" Верховною Радою України потрібно буде шість місяців перехідного періоду на узгодження нормативно-правових актів Національного банку з нормами закону. Після цього закон набуде чинності.

Отже резюмуючи:

Поточний стан Нормативно-законодавча база: застаріла та переобтяжена; Угода про асоціацію з ЄС: Україна має адаптувати валютне законодавство до норм ЄС.

Пропонований шлях розвитку Прийняти Закон «Про валюту», що відповідатиме нормам ЄС та встановлюватиме свободу руху капіталу.

Попередній прогрес Затверджено концепцію лібералізації валютного регулювання; Підготовлено проект нового закону.

Мета Погодити проект Закону України «Про валюту», передати до Парламенту для його прийняття.

Джерело: bank.gov.ua
Перегляди: 1024
Новини

02 листопада 2020 року Національний банк України вводить в обіг пам'ятну монету "Андрій Ромоданов". Монета продовжує серію "Видатні особистості України".

Банки Онлайн - banksonline.com.ua

12 жовтня 2020 року Національний банк України вводить в обіг пам'ятну монету "Передова", яка присвячена медикам і військовим.

Банки Онлайн - banksonline.com.ua

07 жовтня 2020 року Національний банк України вводить в обіг пам'ятну монету "Амет-Хан Султан". Монета продовжує серію "Видатні особистості України".

Банки Онлайн - banksonline.com.ua

На початку жовтня 2020 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено записи про проведення державної реєстрації припинення ПАТ "Кредитпромбанк" як юридичної особи, а також ПАТ "КБ "Хрещатик" як юридичної особи.

Банки Онлайн - banksonline.com.ua

Чотири фінансові установи подали заяви до Національного банку України про припинення своєї діяльності.

Банки Онлайн - banksonline.com.ua

22 вересня 2020 року Національний банк України погодив кандидатуру Сергія Наумова на посаду голови правління державного Ощадбанку.

Банки Онлайн - banksonline.com.ua

15 вересня 2020 року Національний банк України вводить в обіг пам'ятну монету "Володимир Перетц". Вона продовжує серію "Видатні особистості України".

Банки Онлайн - banksonline.com.ua

26 серпня 2020 року Національний банк України ввів в обіг пам'ятну монету спеціального випуску "День пам'яті полеглих захисників України". Вона продовжує серію "Збройні Сили України".

Банки Онлайн - banksonline.com.ua

25 серпня 2020 року Національний банк України прийняв рішення про віднесення АТ АКБ "АРКАДА" до категорії неплатоспроможних.

Банки Онлайн - banksonline.com.ua