Сьогодні на ринку праці в Україні існує значна проблема з нестачею робочої сили майже в усіх галузях, що впливає на економіку країни та бізнес загалом. За оцінками Мінекономіки, близько 8 мільйонів громадян неактивні на ринку праці й навіть не шукають можливості працювати. Це ветерани, жінки, які не можуть поєднувати роботу та сімейні обов’язки, люди з інвалідністю. Наразі для уряду важливо залучити ці групи населення до ринку праці.
Про це на Київському економічному форумі повідомила заступниця міністра економіки Тетяна Бережна. Вона зазначила, що для держави одним із пріоритетних завдань є забезпечення зайнятості для неактивного економічного населення. З цією метою держава розробила декілька програм для вирішення цієї проблеми. Були залучені міжнародні організації, такі як Coursera. Служба зайнятості пропонує перенавчання для подальшого працевлаштування, в рамках цієї ініціативи пропонується 30 тисяч стипендій.
Однак недавні дослідження показують, що для розвитку економіки України потрібно залучити понад 4,5 мільйона нових працівників. Дефіцит кваліфікованих кадрів — це основна проблема бізнесу на сьогодні, що підтверджується щомісячними опитуваннями промислових підприємств, які стикаються з труднощами в наймі робочої сили. Додатково ситуацію ускладнює міграція, пов’язана з війною, що робить ситуацію загрозливою в найближчі роки, оскільки, за офіційними даними, з України виїхало понад 6 млн осіб.
На основі цього виникає необхідність у масштабній перекваліфікації незайнятого населення. Наприклад, усе частіше жінки залучаються до професій, які асоціюються з чоловіками, а майже половина з них планує зміну професії для покращення фінансового становища.
За даними МВФ, у 2025 році рівень безробіття може знизитися до 12,7%, однак для цього потрібно провести комплексну роботу з активації неактивного населення та інтеграції його в економіку.