Президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн, 20 вересня під час візиту до Києва, оголосила про пропозицію надати Україні макрофінансову допомогу (MFA) в обсязі до 35 млрд євро на 2024-2025 роки. Ця допомога буде безповоротною, адже погашення позики здійснюватиметься виключно за рахунок майбутніх доходів від заморожених суверенних активів росії в ЄС.
З метою забезпечення безповоротності допомоги запропоновано створити Механізм кредитної співпраці з Україною (ULCM), який дозволить залучати доходи від російських активів для покриття основної суми позики, відсотків та інших витрат.
Рішення Єврокомісії є частиною ініціативи G7 щодо механізму додаткових кредитів для бюджету України. Європейська Рада визначила, що російські активи повинні залишатися замороженими до моменту закінчення війни та компенсації завданих збитків.
Україна сама визначатиме, на що спрямовувати кошти. Макрофінансова допомога не привʼязуватиметься до конкретних видатків, але дозволить покрити найнагальніші потреби.
Пропозиція набуде чинності після підтримки Європарламентом та Радою ЄС, а кошти можуть стати доступними вже найближчими місяцями. Міністр фінансів України Сергій Марченко назвав це рішення "безпрецедентним" та "справедливим", підкресливши важливість використання прибутків від заморожених активів росії для підтримки фінансової стабільності України.
Нагадаємо, що 14 червня 2024 року на саміті G7 лідери країн домовилися про надання Україні близько 50 млрд доларів США, які також будуть погашені за рахунок доходів від заморожених російських активів. Заморожені активи центрального банку росії в ЄС складають близько 210 млрд євро, і доходи від них оцінюються в 2,5-3 млрд євро на рік.