Сьогодні Національний банк України презентував нові обігові монети номінальною вартістю 1, 2, 5 та 10 гривень. Дані монети з часом замінять банкноти відповідних номіналів, що зараз перебувають в обігу.
НБУ зазначає, що уводитися в обіг нові обігові монети будуть в два етапи. Перший етап відбудеться вже цього року. З 27 квітня 2018 року будуть введені в обіг монети номінальною вартістю 1 і 2 гривні. Наступний етап відбудеться пізніше - у 2019-2020 роках (точну дату Національний банк повідомить додатково) будуть вводитися монети номінальною вартістю 5 і 10 гривні.
Українці зможуть розраховуватися одночасно і новими монетами, і банкнотами відповідних номіналів необмежений період часу – доки монети поступово не замістять банкноти в обігу. Тобто паперові гроші номіналом 1, 2, 5 і 10 гривні будуть в обігу паралельно з металевими, до останньої паперової гривні.
Вилучати з обігу банкноти номіналом 1, 2, 5 та 10 гривень НБУ не буде, але припинить друкувати ці банкноти та додатково поповнювати ними грошовий обіг.
Директор Департаменту грошового обігу Національного банку України Віктор Зайвенко повідомив на презентації про технічні характеристики та дизайн нових обігових монет. Монети матимуть сріблястий колір, будуть невеликими, легкими та зручними для розрахунків.
На реверсі монет збережені портрети видатних українських особистостей, які розміщені на відповідних банкнотах. На реверсі монети номінальною вартістю 1 гривня зображено портрет князя Володимира Великого; 2 гривні – князя Ярослава Мудрого; 5 гривень – гетьмана Богдана Хмельницького; 10 гривень – гетьмана Івана Мазепи.
На аверсі всіх монет зображено малий Державний герб України (тризуб), номінал, назву країни-емітента (Україна) в обрамленні давньоруського орнаменту.
Голова Національного банку України Яків Смолій пояснив, що заміна банкнот на монети дасть можливість досягти оптимального співвідношення між якістю та кількістю банкнот і монет в обігу, що відповідатиме сучасним потребам держави та економіки, а також світовому досвіду. Яків Смолій зазначив, що близько 1 млрд гривень зможе заощадити державі така заміна з урахуванням строку служби монет.