Вчора відбулося засідання Комітету з питань житлової нерухомості URE Club, на якому обговорювалися питання іпотеки на первинному ринку житла.
Високі відсоткові ставки за банківськими кредитами (20-25% річних), політико-правові причини, низький рівень довіри населення іпотечним програмам, високий рівень кредитного ризику і втрата забезпечення та інші фактори – впливають на відсутність стрімкого росту іпотечного кредитування.
Олена Дмітрієва, заступник Голови Правління Глобус Банку розповіла про стан іпотечного кредитування. Зараз іпотечні кредити на первинному ринку житла готові надавати лише 10 комерційних банків. За її словами, у 2019-му році навряд чи варто очікувати істотного зниження відсоткових ставок. За останніми даними, в загальній кількості угод по відчуженню майна іпотечні договори не перевищують 3%.
Наразі розвиток іпотечних кредитів можливий шляхом спільних програм банків з компаніями-забудовниками.
У 2018 році було видано 2,5 млрд гривень іпотечних кредитів, включаючи купівлю нерухомості на первинному і вторинному ринках, а також під заставу нерухомості. На сьогодні частка іпотечних портфелів українських банків становить всього 2% від загальних активів банківської системи.
Однією з головних причин, що стримують розвиток іпотеки в Україні, є недостатнє фінансування державних програм.
Для стимулювання розвитку іпотечних програм комерційних банків та істотного зниження відсоткових ставок також необхідне зменшення резервних вимог НБУ з діючих 13% до 2%, які діяли до 2017 року, а майнові права на нерухомість знову повинні стати предметом застави. Зниження резервних вимог дозволить більшій кількості комерційних банків розвивати свої іпотечні програми.